Chłodzenie budynków
Aby schłodzić mieszkanie za pomocą pompy ciepła, mamy kilka możliwości. Najprostszym i najtańszym pod względem inwestycyjnym, jest jedynie usunięcie nadwyżki ciepła wpadającego do domu przez okna. Do tego celu wystarczy instalacja ogrzewania podłogowego i standardowa pompa ciepła powietrze- woda. W takim systemie, można schłodzić mieszkanie o 3-4 stopnie.
Jednak dużo bardziej wydajnym rozwiązaniem jest zastosowanie klimakonwektorów. Są to urządzenia zbliżone w budowie do wewnętrznych jednostek klimatyzatorów. Wykorzystują one zimną wodę przygotowaną przez (tzw. wodę lodową) do efektywnego schładzania mieszkania.
W przypadku zastosowania gruntowych pomp ciepła z odwiertami, mamy możliwość schładzania domu wykorzystując bezpośrednio odwierty jako źródło wody lodowej. Dzięki temu, możemy schładzać mieszkanie nie ponosząc praktycznie kosztów użytkowania. Wystarczy jedynie dostarczenie energii dla pomp obiegowych.
Urządzenia te mogą być zarówno montowane na ścianach czy sufitach pokoi, ale także schowane w pobocznych pomieszczeniach, aby nie były widoczne dla użytkownika.
Pakiety urządzeńz chłodzeniem budynków:
Najbardziej pełny pakiet – optymalny pod względem komfortu mieszkania oraz kosztów eksploatacji.
Dzięki połączeniu energooszczędnych urządzeń zasilanych energią elektryczną oraz panelami fotowoltaicznymi możemy uzyskać budynek „Zerokosztowy” lecz bardzo komfortowy.
- pompa ciepła dostarcza ciepło do ogrzewania domu, wodę lodową do jego chłodzenia w sezonie letnim, ciepłą wodę
- rekuperacja zapewnia odpowiednią wentylację i świeże, filtrowane od pyłków powietrze niezależnie od pory roku
- klimakonwektory zapewniają szybkie chłodzenie budynku dzięki podłączeniu do instalacji wody lodowej przygotowanej z pompy ciepła
- ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny komfort cieplny w zimie i efektywną pracę pompy ciepła
- fotowoltaika zapewnia pokrycie kosztów eksploatacji wszystkich powyższych instalacji